הנגשת אתרים

האם האתר שלך נגיש? מדריך לעיצוב אתר אינטרנט מכיל


מדוע נגישות אתרים חשובה?
 

בעידן הדיגיטלי של ימינו, נגישות אתרים אינה רק פרקטיקה טובה – היא ציווי מוסרי. כאשר יותר ויותר אנשים מסתמכים על האינטרנט לצורך מידע, תקשורת ושירותים, חיוני שאתרי אינטרנט יהיו נגישים לכולם, ללא קשר ליכולותיהם או מוגבלויותיהם. נגישות אתרים מבטיחה שאנשים עם לקויות ראייה, שמיעה, קוגניטיביות ותנועתיות יוכלו לגשת, להבין ולהשתמש בתוכן מקוון. מאמר זה בוחן את החשיבות של נגישות אתרים וכיצד היא משפיעה על עיצוב אתרים. נבחן גם את ההשפעה של יועצי נגישות על עיצוב אתרים, נדון בחשיבות של תגי כותרות ונכיר את עושים שוויון, הנגשת אתרים, שירות המסייע לעסקים להפוך את אתרי האינטרנט שלהם לנגישים יותר לכלל האוכלוסיות.

כיצד יועצי נגישות יכולים לשפר את עיצוב האתרים? 

יועצי נגישות ממלאים תפקיד חיוני בסיוע לעסקים ליצור אתרי אינטרנט נגישים. אנשי מקצוע אלה מבינים היטב את תקני הנגישות, ההנחיות והפרקטיקות המומלצות. הם עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם מעצבי ומפתחי אתרים כדי להבטיח שאתרי אינטרנט ייבנו תוך התחשבות בנגישות מהיסוד.

אחת הדרכים העיקריות שבהן יועצי נגישות משפיעים על עיצוב אתרים היא על ידי מתן הנחיות מומחים כיצד ליישם תכונות נגישות. הם יכולים להמליץ על אלמנטים עיצוביים ספציפיים, כגון ניגודיות צבעים, גדלי גופנים וטקסט חלופי לתמונות, שהופכים אתר אינטרנט לנגיש יותר למשתמשים עם מוגבלויות. יועצים יכולים גם לעזור למעצבים להימנע ממלכודות נגישות נפוצות, כגון מערכות ניווט מורכבות או תוכן שקשה לקוראי מסך לפרש.

בנוסף, יועצי נגישות יכולים לעזור לעסקים להישאר מעודכנים בתקנות ובקווים המנחים העדכניים ביותר בתחום הנגישות. ככל שמתפתחים תקני הנגישות באינטרנט, יועצים יכולים לספק תובנות חשובות לגבי דרישות חדשות ופרקטיקות מומלצות. זה עוזר לעסקים לשמור על עמידה בחקיקת הנגישות, מה שמגן עליהם מפני תביעות משפטיות וקנסות פוטנציאליים.

לבסוף, שכירת יועץ נגישות יכולה להשפיע באופן חיובי על המוניטין של החברה. על ידי הפגנת מחויבות לכוללנות, עסקים יכולים למשוך קהל רחב יותר ולטפח תדמית מותג חיובית יותר. בקיצור, עבודה עם יועץ נגישות יכולה להבטיח שאתר האינטרנט של החברה יעמוד בחוק ויהיה ידידותי למשתמש עבור כל המבקרים.

מדוע כותרות הן קריטיות לנגישות באינטרנט? 

כותרות (H1 עד H6) הן אלמנטים חיוניים ב-HTML, השפה שבה משתמשים כדי ליצור דפי אינטרנט. הן מגדירות את המבנה של דף אינטרנט ומחלקות את התוכן לקטעים ותתי-קטעים. כותרות אלה אינן חיוניות רק עבור אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO), אלא ממלאות גם תפקיד חיוני בנגישות.

כותרת H1 חשובה במיוחד לנגישות באינטרנט. היא משמשת ככותרת הראשית של דף אינטרנט וצריכה לספק סיכום ברור ותמציתי של תוכן הדף. קוראי מסך וטכנולוגיות מסייעות אחרות משתמשים בכותרת H1 כדי לעזור למשתמשים להבין את מטרת הדף ולנווט בתוכנו בקלות רבה יותר.

כדי לשפר את הנגישות של אתר אינטרנט, חיוני להשתמש בכותרות כראוי. להלן כמה שיטות מומלצות לשימוש בכותרות בעיצוב אתרים:

 • השתמשו רק בכותרת H1 אחת בכל דף כדי לציין את התוכן העיקרי.
 • ארגנו את התוכן באופן היררכי, תוך שימוש בכותרות H2 עד H6 עבור כותרות משנה.
 • ודאו שהכותרות משמשות בסדר הגיוני, ללא דילוג על רמות.
 • שמרו על כותרות תמציתיות ומאפיינות, כך שהמשתמשים יוכלו להבין במהירות את התוכן שהם עומדים לקרוא.

על ידי הקפדה על שיטות עבודה מומלצות אלו, מעצבי אתרים יכולים ליצור אתר מובנה ונגיש שעונה על הצרכים של כל המשתמשים, ללא קשר ליכולות או למוגבלויות שלהם.

מה זה "Making Equality, Website Accessibility"?

 "Making Equality, Website Accessibility" היא שירות שעוזר לעסקים להפוך את האתרים שלהם לנגישים יותר לכלל האוכלוסיות. על ידי הצעת תפריט נגישות, Making Equality מבטיחים שכל אחד יוכל לצפות באתר וליהנות מחשיפה של 100%. שירות זה גם עוזר להגן על עסקים מפני תביעות משפטיות על ידי הבטחת עמידה בחקיקה בנושא נגישות.

חלק מהתכונות והיתרונות של השימוש ב-Making Equality כוללים:

 • אתר שוויוני: עם Making Equality, כל האוכלוסיות יכולות לצפות באתר שלכם, מה שמבטיח חשיפה מקסימלית לעסק שלכם.
 • הגנה מפני תביעות משפטיות: ככל שחוקי הנגישות נכנסים לתוקף, הפיכת האתר שלכם לנגיש לחלוטין מגינה על העסק שלכם מפני הגשת תביעות נגישות.
 • עמידה בתקנים: Making Equality מספקים תפריט שעומד בתקן הישראלי 5568 ברמה AA.
 • הטמעה קלה: השירות כולל מומחה נגישות שיטמיע את הקוד הנדרש באתר שלכם.

על ידי שימוש ב-Making Equality, עסקים יכולים ליצור חוויה מקוונת מכילה יותר עבור כל המשתמשים תוך כדי שהם נהנים גם מהיתרונות של חשיפה מוגברת והגנה משפטית.

מהם היתרונות של עיצוב אתרים נגיש? 

לעיצוב אתר תוך מחשבה על נגישות יש יתרונות רבים, כולל:

 1. חשיפה של 100%: עיצוב אתרים נגיש מבטיח שכל אחד, ללא קשר ליכולות או למוגבלויות שלו, יוכל לגשת לתוכן שלכם ולהשתתף בו. משמעות הדבר היא שהאתר שלכם יכול להגיע לקהל רחב יותר, מה שמוביל לתנועה מוגברת וללקוחות פוטנציאליים.
 2. הגנה מפני תביעות: על ידי עמידה בתקנים ובקווים המנחים לנגישות, עסקים יכולים להימנע מקרבות משפטיים יקרים וקנסות אפשריים הקשורים לאי עמידה. במדינות רבות, כולל ארצות הברית והאיחוד האירופי, עסקים נדרשים על פי חוק להפוך את אתרי האינטרנט שלהם לנגישים לאנשים עם מוגבלויות.
 3. עמידה בתקנים: עיצוב אתרים נגיש מבטיח שאתר האינטרנט שלך עומד בתקני הנגישות המוכרים, כגון הנחיות הנגישות לתוכן אינטרנט (WCAG). עמידה בתקנים אלה מדגימה את המחויבות שלך לשילוב ויכולה לסייע בשיפור המוניטין של העסק שלך.
 4. חוויית משתמש משופרת: עיצוב אתרים נגיש מועיל לכל המשתמשים, לא רק לאלה עם מוגבלויות. על ידי יישום תכונות נגישות, אתה יכול ליצור חוויה ידידותית יותר למשתמש עבור כולם, מה שיכול להוביל למעורבות והמרות מוגברות.

אילו טכניקות נגישות לאתרים חיוניות? 

כדי ליצור אתר אינטרנט נגיש, חיוני ליישם מגוון טכניקות העונות על הצרכים המגוונים של משתמשים עם מוגבלויות. חלק מהטכניקות הללו כוללות:

 • התאמות עיצוב: ודא שהפריסה והעיצוב של אתר האינטרנט שלך קלים לניווט ולהבנה. זה יכול לכלול שימוש בכותרות ברורות, ארגון תוכן לקטעים הגיוניים ולוודא שכל האלמנטים האינטראקטיביים ניתנים לזיהוי בקלות.
 • צבע וניגודיות: בחר צבעים המספקים ניגודיות מספקת כדי להפוך טקסט ואלמנטים חזותיים אחרים לקריאים בקלות. זה חשוב במיוחד למשתמשים עם לקויות ראייה, כגון עיוורון צבעים.
 • גודל טקסט וקריאות: השתמש בגדלי גופן גדולים מספיק כדי שמשתמשים עם ראייה לקויה יוכלו לקרוא אותם בקלות. בנוסף, שקול להציע למשתמשים אפשרות להתאים את גודל הטקסט להעדפתם.
 • טקסט חלופי לתמונות: ספקו טקסט חלופי (טקסט אלט) לתמונות ולרכיבים אחרים שאינם טקסט, כך שמשתמשים המסתמכים על קוראי מסך יוכלו להבין את התוכן וההקשר של רכיבים אלה.

יישום טכניקות נגישות אינטרנט אלה מאפשר לעסקים ליצור אתר אינטרנט מכיל וידידותי למשתמש העונה על הצרכים המגוונים של כל המשתמשים.

אילו כלים ומשאבים יכולים לסייע בשיפור נגישות האינטרנט? 

קיימים כלים ומשאבים רבים העומדים לרשות העסקים כדי לשפר את נגישות אתר האינטרנט שלהם. חלק מאלה כוללים:

 • כלי הערכת נגישות האינטרנט WAVE: כלי זה מאפשר לכם לבדוק את נגישות אתר האינטרנט שלכם על ידי ניתוח המבנה שלו וזיהוי בעיות פוטנציאליות.
 • WebAIM: משאב מקיף למידע על נגישות אינטרנט, WebAIM מספק מאמרים, הנחיות וחומרי הדרכה כדי לעזור לכם להפוך את אתר האינטרנט שלכם לנגיש יותר.
 • יוזמת נגישות האינטרנט של W3C: יוזמה זו מציעה מגוון משאבים, כולל הדרכות, הנחיות וכלים, כדי לעזור לעסקים ליצור אתרי אינטרנט נגישים יותר.

על ידי ניצול כלים ומשאבים אלה, עסקים יכולים להבין טוב יותר את צורכי המשתמשים שלהם וליישם פתרונות נגישות יעילים.

סיכום: כיצד העסק שלכם יכול לאמץ נגישות אינטרנט? 

נגישות אינטרנט היא היבט חיוני בעיצוב אתרי אינטרנט מודרניים. על ידי מתן עדיפות לנגישות, עסקים יכולים ליצור אתרי אינטרנט מכילים יותר העונים על הצרכים המגוונים של כל המשתמשים, תוך שהם נהנים גם מחשיפה מוגברת, הגנה משפטית וחוויית משתמש משופרת. על ידי עבודה עם יועצי נגישות, הבנת החשיבות של תגי כותרת ויישום טכניקות נגישות, עסקים יכולים לאמץ נגישות אינטרנט ולעצב אתרי אינטרנט מכילים המועילים לכולם.